Eylem.com

Türkiye Kişi Başı Altın Satın Alımlarında Dünyada Lider!

Türkiye Kişi Başı Altın Satın Alımlarında Dünyada Lider!
162 kez
25 Şubat 2018 - 17:05

Altın Madencileri Derneği Başkanı olarak görev yapan Hasan Yücel açıklamalarda bulunarak, ülke genelinde 2001 senesinde 1.4 ton seviyesiyle başlanan altın üretiminin 2012 senesinde 33.5 ton seviyesine çıktığını dile getirerek, 2012 senesinden sonra izin süreci boyunca oluşan sıkıntılardan dolayı altın üretiminin düşüş eğilimi gösterdiğini ifade etti.

Geçtiğimiz Yıl Altın Üretimi Geriledi

2017 senesinde altın üretiminin 21 tona kadar gerileme gösterdiğinin altını çizen Yücel, 2001 senesinden 2017 senesine kadar geçen süre zarfında toplam olarak 273 ton altın üretimi yapıldığını bildirdi. Yücel açıklamasında önemli bilgiler aktararak, uygarlık tarihinde ilk paranın Lidyalılar tarafından kullanıldığını ve Lidya Kralı olarak bilinen Krezüs’ün dönemindeyse ayarlı ilk altın paranın Anadolu’da basıldığını anımsattı.

2001 senesinde Bergama Ovacık’ta altın üretiminin başladığını ve şu an toplam olarak 13 maden genelinde altın üretimi yapıldığını söyleyen Yücel, dünya genelindeki altın yataklarının oluşum modelleri göz önüne alındığında ülkemizin jeopolitik yapısının Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgeleriyle benzer olmasından dolayı Prof. Dr. Ayhan Erler’in 1997 senesinde gerçekleştirdiği bilimsel çalışma neticesinde Türkiye’nin altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olabileceğinin ortaya çıktığını ifade etti.

8 Bin Kişiye Doğrudan İstihdam Sağlandı

Altın madenciliği göz önünde bulundurulduğunda, 1 milyar dolardan oluşan bölümünün aramalara, 3 milyar dolardan oluşan bölümünün yatırımlara olmak kaydıyla toplam da 4 milyar dolar harcama yapıldığını kaydeden Yücel, böylelikle 8 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlandığını dile getirdi.

Son 23 senede 3 bin 649 ton altın ithalatı gerçekleştiren Türkiye’nin altın ithalatının iniş ve çıkışlarla dolu olduğuna vurgu yapan Yücel, halihazırda bulunan 150 ton altın talebinin yaklaşık olarak yüzde 15’li diliminin ülkemizdeki üretim ile karşılandığını sözlerine ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN