Eylem.com

Tuna Bekleviç Cumhurbaşkanlığı Adaylığını Açıkladı!

Tuna Bekleviç Cumhurbaşkanlığı Adaylığını Açıkladı!
215 kez
27 Eylül 2017 - 11:28

Cumhurbaşkanlığı için seçim kampanyalarına başlayan Tuna Bekleviç, “100 günde 100 icraat” isimli vaatlerini kamuoyuna duyurdu.

Uzay Çiftliği Vaadi

Bekleviç’in seçim vaatlerinde zorunlu eğitimin 13 yıla çıkarılması, sahipsiz hayvanlar ile hayvan haklarıyla ilgili çalışmalar dikkat çekti. Vaatler arasında, Uzay Araştırmaları İhtisas Sahaları, uzay Ajansının kurulması ile birlikte uydu, uzay ve havacılık teknolojisi ile sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi , Uzay Çiftçiliği gibi konular yer alıyor.

Tuna Bekleviç Kimdir?

1977 yılında Edirne’den doğan Tuna Bekleviç İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü bitirdi.

2000 yılında mesleki bir sivil toplum kuruluşu olan Ekonomistler Platformu’nu kuran Bekleviç derneğin kısa sürede 21 bin üyeye ulaşmasını sağladı. Dönemin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından birisi olan platform üyeleri arasından dört ekonomiden sorumlu devlet bakanı çıktı.

2005 yılında Bilgi Üniversitesi mezunlar cemiyetini kurarak derneğin ilk dönem başkanlığını gerçekleştirdi. 2014 yılında da aynı üniversitenin Mütevelli Heyetine seçilen ilk mezunu oldu.

2006 yılı sonunda “daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi” talebi ile Güçlü Türkiye Partisi’ni (GTP) kurdu. Partisi 33 şehirde teşkilatlanmasını tamamlamasına rağmen erken seçim kararı alınınca seçimlere giremedi.

2007 yılında 32 ülkeden 52 siyasi partinin dahil olduğu “Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu”nun (International Forum for Democracy and Peace) başkanlığına seçildi.

2011 Milletvekili genel seçimlerinde AK Parti Edirne 2. Sıra Milletvekili adayı oldu. Aynı yıl üçlü kararname ile T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı danışmanlığına atandı.

2014 yılından bu yana Edirne Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu (IFDP) Yönetim Kurulu Başkanlığı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Küresel Sorunlar Platformu İcra Kurulu Üyeliği ve İstanbul Kültür Kenti Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

2017 yılında Hayır Partisi girişimini başlatmış ve Anadolu genelinde 67 şehir, 159 ilçe, 1.225 köyde Hayır oylarını çoğaltabilmek için mücadele etmiştir. Hukuki engellemeler, polis baskısı ve maruz kaldığı ağır ulusal basın sansürüne rağmen onun üzerinde ülkede Hayır’a katkıları haber olmuştur.

Hayır Partisi’ni Kurdu!

Hayır Partisi’nin karşılaştığı engellemeler ve karşılaşılan ağır baskılar AGİT raporuna da konu olmuştur. Bekleviç Hayır’ın bitmediğini savunan ekibi ile birlikte Tayyip Erdoğan rejimine karşı 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan etmiştir.

Bekleviç, ulusal gazetelerde yayınlanan yazıları yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından 2004 yılında basılan “Kağızman Modeli”, 2006 yılında basılan “2023″ ve 2014 yılında basılan “Güçlü Türkiye: Daha Fazla Demokrasi ve Daha Fazla Özgürlük” isimli kitapların da yazarıdır.

Tuna Bekleviç, üniversite yaşamına kadar eğitimini Edirne’deki devlet okullarında gerçekleştirmiştir. Sırası ile Kurtuluş İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ve Edirne Lisesi’ni tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi İdari Bölümler Fakültesi, Ekonomi Bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında ABD’de Washington DC’de Pilot (PPL) eğitimi almıştır.

Mezuniyetinden hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışma hayatına başlayan Tuna Bekleviç, Türkiye’nin önde gelen şirketlerine yatırım danışmanlığı yapmıştır. Öğrenci olarak girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, bir dönem Mütevelli Heyeti Üyeliği ve bir dönem de İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurucu Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Yurt içinde ve Ortadoğu’da bir çok şirkete gerçekleştirdiği danışmanlık hizmetleri sonrasında Bekleviç ailesi elde ettiği geliri tarım sektöründe değerlendirme kararı almıştır. Aileden esnaf olan Tuna Bekleviç ailesinin diğer ticari işleri yanısıra Edirne’de çiftçilik yapmaktadır. Ana iştigal alanı meyvacılık olan Bekleviç ailesi, Edirne köylerinde, orta çaplı Elma ve Armut yetiştiriciliği yapmaktadır.

Kaynaklar:

http://tuna2019.com

https://www.facebook.com/tunabeklevic

https://twitter.com/tunabeklevic

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.