Eylem.com

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Süper Lig İçerisinde Gençlere Hiç Yer Yok

2017 ila 2018 sezonu içerisinde ülkede yetişmekte olan genç oyunculara en az zaman verdiği açıklanan Avrupa liginin Süper Lig olduğu açıklandı.

Süper Lig İçerisinde Gençlere Hiç Yer Yok
73 kez
20 Eylül 2017 - 19:48

Avrupa liglerinin demografisini çıkaran CIES Futbol Araştırmaları’nın yayımladığı son rapora göre ülkede yetişen 15-21 yaş arası futbolcuları en az oynatan ülke Türkiye.

Genç oyuncular hakkında yapılan araştırmada Süper Lig ekiplerinin geride kalan 5 haftada 21 yaş altı futbolculara oynanan sürenin sadece %2,2’sini ayırdığı ortaya çıktı. Bu oranla Avrupa’da yetiştirdiği gençlere en az şans veren lig olan Süper Lig’i %5,3 ile Güney Kıbrıs 1. Ligi takip ediyor. İngiltere Premier Lig ise %5,9 oranla üçüncü sırada bulunuyor.

Ülkede yetişen oyunculara en fazla forma şansı veren ülkeler ise Slovakya, Slovenya ve Avusturya. Slovakya Süper Ligi ekipleri 21 yaş altı futbolculara oynanan sürenin %30,7’sini ayırırken, Slovenya PrvaLiga’da bu oran %27,1. Avusturya Bundesliga takımları ise genç futbolculara sahada %25,4 oranla şans veriyor.

En çok yabancı Güney Kıbrıs, Türkiye ve İngiltere’de
Süper Lig en çok yabancı oyuncu oynatan ligler arasında zirveye oynuyor. Dakikaların %81,5’ini yabancı futbolculara ayıran Güney Kıbrıs 1. Ligi’ni %79,00 oranla Süper Lig takip ediyor. Listenin üçüncü sırasında %61,00 İngiltere Premier Lig yer alıyor.

2017/2018 sezonunda yabancı futbolara en az şans tanıyan ülkeler ise Sırbistan, Ukrayna ve Çekya. Yerli oyunculara ağırlık veren Sırbistan Süper Ligi ekipleri yabancı oyunculara oynanan sürenin %15’ini ayırdı. Ukrayna Premier Ligi’nde bu oran %17,8, Çekya 1. Ligi’nde %23,4.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P