Eylem.com

Norveç’e Ait Petrol Fonunda Büyük Bir Gelişme

Ülkeye ait olan petrol ile doğalgaz üretiminin getirisi sayesinde yabancı ülkeler içerisinde hisse senetleri, tahvil ve de emlak piyasalarında yatırımlar gerçekleştiren Norveç Devletinin Varlık Fonu tam olarak 1 trilyon dolar büyüklüğe ulaşıp bir ilke imza atmış halde..

Norveç’e Ait Petrol Fonunda Büyük Bir Gelişme
71 kez
19 Eylül 2017 - 19:51

Norveç Varlık Fonu, fon yöneticilerinin bugün yaptığı resmi açıklamada 1 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaştığını duyurdu. Finans kaynaklarında geçen hafta 1 trilyon dolar sınırını aştığı söylenen ve bir ilki gerçekleştirdiğine vurgu yapılan dünyanın en büyük varlık fonu olma özelliğine sahip.

Fonu yöneten Norges Bank Yatırım Yönetimi CEO’su Yngve Slyngstad yaptığı açıklamada, “Mayıs 1996’da ilk petrol gelirinin fona transferi yapıldığında kimse 1 trilyon dolara ulaşacağını tahmin etmemişti. Bu bir kilometre taşı ve fonun piyasa değerinin büyümesi baş döndürücü” dedi.

Banka, dünyanın başlıca para birimlerinin, güçlü hisse senedi piyasalarıyla birlikte 2017 yılında ABD doları karşısında yükselmesinin fondaki değer artışında etkili olduğuna vurgu yaptı.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN