Eylem.com

Milletvekilleri Tam 9.047 tane Soru Önergesini Verdi

Milletvekilleri, denetim ile ilgili faaliyetlerinin dahilinde Meclis Başkanlığı ve de Bakanlar Kurulu üyelerini adeta soru yağmuruna tuttular.

Milletvekilleri Tam 9.047 tane Soru Önergesini Verdi
78 kez
22 Eylül 2017 - 19:46

TBMM Başkanlığına, 26. Dönem 2. Yasama Yılının başlangıcı olan 1 Ekim 2016 ile 27 Temmuz 2017 tarihleri arasında 9 bin 47 soru önergesi verildi. TBMM Başkanlığına sunulan 292 sözlü soru önergesinden biri mükerrer olduğundan işleme konulmazken, 8’i işleme girmeden önce önerge sahipleri tarafından geri alındı. Önergelerden 3’ü ise Anayasa ve İçtüzük hükümlerine aykırı oldukları gerekçesiyle sahiplerine iade edildi. İşleme alınan 280 sözlü soru önergesinin 86’sı cevaplanırken 150 önerge Genel Kurul gündeminde bulunuyor. 44 önerge ise Genel Kurul gündemine girmeyi bekliyor.

YAZILI SORU ÖNERGELERİ

Başkanlığa sunulan 8 bin 755 yazılı soru önergesinden 151’i mükerrer olduğundan işleme konulmadı, 18’i ise önerge sahibi tarafından geri alındı. 506 önerge Anayasa ve İçtüzük hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iade edildi. İşleme alınan 8 bin 80 yazılı soru önergesinden 595’i süresi içinde, bin 861’i süresi geçtikten sonra yanıtlandı.

Bunların dışında milletvekilleri tarafından TBMM Başkanının yanıtlaması istemiyle 88 yazılı soru önergesi verildi. Önergelerden 7’si Anayasa ve İçtüzük hükümlerine uygun bulunmadığından iade edildi. İşleme alınan 81 yazılı soru önergesinin 72’si süresi içinde yanıtlandı. Önergelerin 9’u ise işlemde bekliyor.

ARAŞTIRMA ÖNERGELERİ

Meclis Başkanlığına aynı dönemde 828 Meclis Araştırması açılması yönünde önerge verildi. Bunlardan 19’u Anayasa ve İçtüzük hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iade edilirken, işleme alınan 809 önergeden 3’ü kabul edildi. 806 önerge ise Genel Kurul gündemine alınmayı bekliyor.

Meclis araştırması açılması kabul edilen 3 önerge ile kurulan Meclis Araştırması komisyonları şunlar:

– Adana’nın Aladağ İlçesinde Kız Öğrenci Yurdunda Meydana Gelen Elim Yangın Vakasının Araştırılması ve Benzer Acıların Bir Kez Daha Yaşanmaması ve Kamusal Eğitim ve Barınma Haklarının Tüm Öğrencilerimiz İçin Güvence Altına Alınıp Yaygınlaştırılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu,

– Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Sebeplerinin, Sonuçlarının ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Sağlanabilecek Yardımların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesine İlişkin Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu,

– Yurtdışına Kaçırılan Kültür Varlıklarımızın Belirlenerek İadelerinin Sağlanması ve Mevcut Kültür Varlıklarımızın Korunması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Maksadıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.