SON DAKİKA
Tümü

Gündem

  1. Anasayfa
  2. /
  3. Gündem
  4. /
  5. Küçük yatırımcılara destek

Küçük yatırımcılara destek

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, TOKİ ile müteahhidin sattığı konutların borsada daha az fiyata sunulduğunu belirterek bu durumdan henüz bazı insanların haberi olmadığını ya da çekindiklerini dile getirdi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, küçük yatırımcılar konusunda onları sermaye piyasalarına yönlendirme adına halka açık şirket hisseleri ile teşvik edici uygulamalar düşündüklerini hatırlatarak müteahhit ve TOKİ’nin birlikte 600 bin liraya sattıkları dairelerin fiyatlarının borsa da 400 bin lira olduğunu ancak buna rağmen halen vatandaşların bundan çekindiklerini söyledi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ açıklamasında ülkemizde bireysel küçük yatırımcılar adına değerlendirmede bulunarak onların borsadan uzak kalma sebeplerine değindi. İnsanların bu hususta çekinceye düştüklerini hatırlatan Karadağ, müteahhit ve TOKİ’nin sattıkları dairelerin fiyatlarının 600 bin lira olduğunu ancak bunların borsa da 400 bin liraya kadar düşmesine rağmen insanların neden çekindiklerinden anlam veremediklerini söyledi.

Borsa İstanbul’dan Yeni Avantajlar

Karadağ, Borsa İstanbul vasıtası ile yapılan konutları doğru yollar üzerinden tüketiciye sunduklarını anlatarak, tapuları vereceklerini, hatta bu konuda bürokratik süreçte azaltmaya giderek vatandaşların adreslerine bunları göndereceklerini, kişi bazında yeterli sertifika toplandıktan sonra konutların isterse oturmak için ya da tapu alınmak istenmediği takdirde sertifikayı satmak koşulu ile kazanç elde edilebileceğini ifade etti.

Borsada işlemde olan gayrimenkul yatırım fonları ile sertifikalar hakkında halen konut yatırımcılarını ne konuda yardımı olduğunu bilemediklerini söyleyerek, hedef kitle konusunda yetersiz kaldıklarına değinen Karadağ, İlk olarak projenin TOKi’ye ait olduğunu ve bunun doğru tanıtılmadığını, zamanlama konusunda içinde bulunulan dönemde ülke gündeminin karışık olmasından dolayı yetersiz kalındığını belirtti. Karadağ ayrıca şu anda fiyatların oldukça avantajlı ve düşük olduğuna da değindi.