SON DAKİKA
Tümü

Gündem

  1. Anasayfa
  2. /
  3. Gündem
  4. /
  5. İŞKUR’dan 15 ilde 15 bin kişiye istihdam

İŞKUR’dan 15 ilde 15 bin kişiye istihdam

Türkiye İş Kurumu, 15 ayrı ilde 15 binden fazla kişiye sınavsız olarak noter kurasıyla iş vermeye hazırlanıyor.

Türkiye İş Kurumu, 15 ayrı ilde 15 binden fazla kişiye sınavsız olarak noter kurasıyla iş vermeye hazırlanıyor.

Ülkemizin kanayan yarasından biri olan işsizlik için yeni bir kapı açılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre işsizlik rakamlarının düştüğü gözlemlense de halen daha 3,5 milyon işsiz vatandaş bulunuyor. İşçi ve işveren arasındaki en büyük aracı kurum olan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ise, işsizliğin yoğun olduğu dönem veya yerlerde Toplum Yararına Program kapsamında geçici işçi istihdam etmeye hazırlanıyor.

Halihazırdaki program kapsamında 15 ilde 15 bin 418 işçi aranıyor. Programın amacı, özellikle iş bulmakta zorluk çeken işsizlere yılın belli bir döneminde destek olmak. Bu programda yer almak için İŞKUR’a işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak ve açık öğretim hariç öğrenci olmamak gerekiyor. 35 yaş üstü kişilere öncelik sağlanacak programda, çalışma süresi 9 aya kadar sürüyor. İşçilere 1603 lira yani asgari ücret veriliyor. Ayrıca vergi ve primleri devlet karşılıyor.

Programa başvurular İŞKUR’un ‘esube.iskur.gov.tr’ sitesinden veya İşkur şubelerinden yapılıyor. Şu anada yayında olan ilanlara başvurmak için son gün 4 Mayıs.

Etiketler: