SON DAKİKA
Tümü

Yaşam

  1. Anasayfa
  2. /
  3. Yaşam
  4. /
  5. Ibuprofen Barındıran İlaçlarla İlgili Şok Edici İddia!

Ibuprofen Barındıran İlaçlarla İlgili Şok Edici İddia!

Bazı ilaçlarda yer alan Ibuprofen maddesiyle alakalı yeni bir iddia ortaya atıldı.

Ibuprofen barındıran ilaçların kısırlık yaptığı açıklamalarından sonra, ilaçlar hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen bir araştırma doğrultusunda, söz konusu ilacın iç kanamadan kalp krizine kadar çok sayıda yan etkisinin olduğu belirtildi.

Ibuprofen Bulunan İlaçlar Doktor Kontrolünde Alınmalı

Danimarkalı ve Fransız bilim adamları tarafından ortaya atılan iddialara bir yenisi de Amerikalı bilim adamları tarafından eklendi. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Boston Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırma doğrultusunda ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasına yönelik uyarılar yapıldı.

Söz konusu ilaç hakkında Türkiye‘deki uzmanlar ise ibuprofen etkin maddeli ilaçlarla alakalı olarak grip tedavisi doğrultusunda romatoloji ve fizik tedavide daha uzn süreli kullanıldığını ve tüm analjeziklerde benzer yan etkilerinin olduğunu söylüyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Özgül Bozkurt Tuncer, ibuprofen’in kas kaybı oluşturduğu konusunda ilginç bir sonuç olduğunu aktarırken, fizik tedavide kullanılan ilaçların etken maddesinin ibuprofen olduğunu belirtti.

Aşırı Kullanımda Kalp Krizi

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, reçetesiz olarak satışı yapılan ağrı kesicilerin çoğunda bu maddenin yer aldığını söyleyerek, bahsi geçen maddenin mide bağırsak sistemindeki kanamalara, aşırı kullanım halinde kalp krizine ve hipertansiyona sebep olduğunu söyledi.