Eylem.com

Esnaf İçin Özel Bir Teşvik Sisteminin Oluşturulması Gerektiği Açıklandı

TESK’in Genel Başkanı görevindeki Palandöken, ”Hali hazırdaki teşvik sistemleri içerisinde esnaf ve de sanatkara pay verilecek olması veyahut esnafa özel bir teşvik sisteminin oluşturulması, istihdam edilmesi ve de büyüme hızını daha çok çoğaltacaktır. Özel olan bir teşvik, gelir dağılımında meydana gelen eşitsizliğin dengelenmesine de çok daha fazla yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Esnaf İçin Özel Bir Teşvik Sisteminin Oluşturulması Gerektiği Açıklandı
75 kez
24 Eylül 2017 - 22:42

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mevcut teşvik sistemlerinde esnaf ve sanatkara pay verilmesinin ya da esnafa özel teşvik sistemi oluşturulmasının istihdamı ve büyüme hızını artıracağını ifade etti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, esnaf ve sanatkarlara özel teşvik sisteminin oluşturulmasının ülke ekonomisinin büyümesine büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

Esnaf ve sanatkarların istihdamda ve ülke ekonomisinde önemli yere sahip olduğuna işaret eden Palandöken, mevcut teşvik sistemlerinde esnaf ve sanatkara pay verilmesinin ya da esnafa özel teşvik sistemi oluşturulmasının istihdamı ve büyüme hızını arttıracağı değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, söz konusu teşvik sisteminin girişimci ve vergi mükellefi sayısını da artıracağını savunarak, “TÜİK verilerine göre, toplumun en zenginiyle en yoksul kesiminin arasındaki gelir farkı 7,7 kat olarak belirlendi. Özel bir teşvik, gelir dağılımındaki eşitsizliğin dengelenmesine de yardımcı olacaktır. Esnafın durumu iyileşirse yanındaki çırağın ve kalfanın da durumu iyileşir. Böylelikle zincirleme şekilde ekonomimiz daha da büyüyecektir.” ifadesini kullandı.

Esnaf ve sanatkarın büyük şirketlere karşı rekabet edebilmesi için teknolojik teşvikin de gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti: “Elektronik ticarete uyum sağlamaları rekabette esnafımızın elini güçlendirecektir. Bilgisayar, yazılım ve benzeri teknolojik araçların temini için vergi indirimleri ve fatura karşılığı sıfır faizli kredi sağlanmalıdır. Yeni ekonomiye uyum sağlanması ve bilgisayar yazılımlarının öğrenilmesi için pilot bölgelerde üniversitelerden alınacak destekle danışmanlık hizmeti verilmelidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Maliye ve Ekonomi Bakanlığımızın gerekli teşvikler için adım atacağını umut ediyoruz.”

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN