Eylem.com

Dört Bakan okul servislerinde alınan yeni tedbirleri açıkladı

wps_subtitle

Dört Bakan okul servislerinde alınan yeni tedbirleri açıkladı
100 kez Okundu
24 Ekim 2017 - 20:37

Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Mektep Servis Araçları Yönetmeliği’nde emniyet ve denetim işlerinin İçişleri Bakanlığınca, servis araçlarının teknik niteliğinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, anaokulu, gündüz bakımevi, çocuk kulübü taşımalarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi ve servislere ilişkin hizmet satın alınması işlemlerinin, mülki amirlerin onayına alt olmak kaydıyla Ulusal Eğitim Bakanlığınca yerine getirileceğini bildirdi.

Bakan Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla Muazzez Karaçay İlkokulu’nda “Okul Servis Araçları Yönetmeliği”ne ilişkin açıklamalarda bulundu.
Daha nitelikli bir eğitim için sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olmasının yetmeyeceğini anlatan Yılmaz, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin evden okula, okuldan da eve götürülürken daha sağlıklı, güvenli ve iyi şartlarda taşınması nitelikli eğitimin olmazsa olmaz unsurlarıdır.” dedi.

‘YENİ BİR ANLAYIŞLA DÜZENLEME YAPILDI’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kadar çıkarılan Mektep Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği zarfında bugüne değin yönetilen mektep servis işleri ilgili bakanlıkların da katılımı ve katkısı ile yaşanan tecrübeler de dikkate alınarak, yeni bir anlayışla düzenleme yapıldığını kaydeden Bakan Yılmaz, yönetmeliğin hazırlanmasında emeği geçen bakanlara ve bakanlık personeline teşekkür etti.

Yılmaz, şunları söyledi:

“Mektep servislerinde istenilen sağlıklı, tehlikesiz ve nitelikli hizmet seviyesinin yakalanabilmesi için bu alanda çalışan tüm millet görevlilerinin ahenk içinde olması, araçların teknik şartlarının iyileştirilmesi, servis personelinin eğitilmesi ve servis hizmeti denetimin de aksatılmadan yürütülmesi esastır. Bunu teminen yeni yönetmelikte, güvenlik ve denetleme işleri İçişleri Bakanlığınca, servis araçlarının teknik niteliği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulübü taşımaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi ve servislere ilişkin hizmet satın alınması işlemleri, mülki amirlerin onayına alt olmak kaydıyla MEB tarafından yerine getirilecektir. İnanıyoruz ki yeni mevzuat çerçevesinde verilecek hizmet daha iyi, daha güvenli ve dinç olacaktır.”

Bakan Yılmaz, sistemde eksiklikler ve kusurların olabileceğini belirterek, “Şöyle olsa daha iyi olurdu diyen velilerimiz ve milli eğitim ailemizin mensupları, temsilcileri de olabilir. Onlara da şunu söylüyoruz ancak bu konuda eğer bir şikayet varsa, düzeltilmesi gereken bir husus varsa bizim ‘MEBİM 147’den Bakanlığımıza bildirirlerse, biz de ilgili bakanlara aktararak, ortak aklı bulup geleceğe ilişkin evlatlarımıza daha iyi bir hizmet veririz.” değerlendirmesini yaptı. Konuşmaların arkasında toplantıya katılan Bakanlar Yılmaz, Aristokrat, Arslan ve Kaya hazırlanan yönetmeliği imzaladı.

İŞTE YENİ KURALLAR

Yapılan düzenlemeyle birlikte gelen yeni kurallardan bazıları şöyle:

Araç takip sistemi zorunlu ülkü getirildi. Şoföre hekimden her yıl rapor şartı getirildi. Yoklama için komisyonlar kuruldu. Komisyonda öğretmen ve veliler olacak. Yoklama görevi İçişleri Bakanlığı’nda olacak. Kovuşturma ve soruşturmalar şoförlüğe engel sayılacak. Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı‘nca yerine getirilecek. Üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk gerekli ülkü getirildi. Servis araçlarında sırça filmi yasaklandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.