Eylem.com

Bugün 29 Kasım Mevlid Kandili mi 2017 Kutlu Doğum Haftası

Bugün 29 Kasım Mevlid Kandili mi 2017 Kutlu Doğum Haftası
321 kez
29 Kasım 2017 - 10:03

Son peygamber Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum günü olarak anılan Mevlid Kandili’nin hangi gün olduğu internette araştırılmaya başlandı. Mevlid Kandili ve Kutlu Doğu Haftası ne zaman kutlanacak?

İslam dininin peygamberi olan Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum günü olarak kutlanan Mevlid Kandili hakkında internette araştırma yapılmaya başlandı. Müslümanların özellikle ibadetler ve dualar ile kutladığı Mevlid Kandili için mutlu bekleyiş sona erdi. Peki Mevlid Kandili’nde nasıl ibadet edilir?

2017 MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN? MEVLİD KANDİLİ BUGÜN MÜ?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum günü olarak kutlanan ve İslam dininde çok önemli bir yeri olan ve Müslümanların o geceyi ibadet ve dualarla geçirdiği Mevlid Kandili bekleyiş son buldu.

2017 yılında Mevlid Kandili, 29 Kasım Çarşamba gününü 30 Kasım Perşembe gününe bağlayan gece kutlanacak. Mevlid Kandili’nde kılınacak namazlar, okunacak dualar ve yapılan ibadetler arşa yükselecek. İslam dini peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) için dualar okunacak, namazlar kılınacak.

MEVLİD KANDİLİ’NDE NELER YAPILIR?

● Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

● Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. (Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim Manası: Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et, selametlik ver.))

● Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. Nafile namazı nasıl kılınır, aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

● Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

● Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.

● Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. Tevbe istiğfar nedir aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

● Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

● Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

● Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

● Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

● Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

● Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

● O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

● Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

● Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

● Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

● Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

● Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

● Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

2017 KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMAN?

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.