SON DAKİKA
Tümü

Gündem

  1. Anasayfa
  2. /
  3. Gündem
  4. /
  5. Bolu ve Kars’ta şap hastalığı paniği

Bolu ve Kars’ta şap hastalığı paniği

Bolu ve Kars illeri alarma geçti. Şap hastalığı yüzünden Bolu ve Kars illerinde hayvan pazarlarının kapatıldığı gözlemlendi.

Bolu ve Kars illeri alarma geçti. Şap hastalığı yüzünden Bolu ve Kars illerinde hayvan pazarlarının kapatıldığı gözlemlendi.

Bolu’nun Ilıcakınık köyünde görülen şap hastalığı yüzünden Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün son dakika kararı sonrasında kent bünyesinde bulunan tüm hayvan pazarlarının ikinci bir duyuruya kadar kapatıldığı açıklandı.

Şap Hastalığı Korkuttu

Bolu Ilıcakınık köyünde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kontrollerde bir büyükbaş hayvanda şap hastalığı olduğu belirlendi. Olayın hemen ardından yapılan incelemelerde tedbir amacıyla Bolu ve bağlı ilçelerdeki tüm hayvan pazarları ikinci bir duyuruya kadar kapatıldı. Bolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bolu Ilıcakınık köyünde görülen şap hastalığı nedeniyle, il genelindeki tüm hayvan pazarları Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kararı ile 23 Şubat tarihinden itibaren ikinci bir duyuru yapılana kadar kapatılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri de hayvan pazarında ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması gerçekleştirdi.

Kars merkez ile Selim ve Sarıkamış ilçelerindeki hayvan pazarları, şap hastalığı nedeniyle 35 gün süreyle kapatıldı.