Eylem.com

Araç Ruhsatı Artık Noterden Alınacak!

Araç Ruhsatı Artık Noterden Alınacak!
191 kez Okundu
03 Ekim 2017 - 14:28

Araç ruhsatı notere devrine ilişkin olarak Türkiye Noterler Birliği başkanı Yunus Tutar açıklamalarda bulundu. Eminiyet Genel Müdürlüğünce verilen araç ruhsatının 2018 yılı itibariyle noterler aracılığıyla verileceğini, 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere devrinin önünün açıldığını belirtti.

Araç Ruhsatı Aynı Gün Verilebilecek!

Yunus Tutar yaptığı açıklamada zaten 2. el araçların devrinde noterlerin 30 günlük geçici tescil belgesi verdiğini ve ruhsat gönderiminin 30 günü bulduğunu belirterek, uygulamanın noterlerin denetiminde olmasıyla aynı gün ruhsatın verilebileceğini belirtti.

Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren biz yapacağız yani ruhsatı artık biz vereceğiz. Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satış sözleşmesinin yapıldığı anda verilir hale gelecek. Vatandaşın yararına bir uygulama. Bütün araçların sicil kayıtları da noterliklerde tutulacak. Tescil işleminde sadece satış ve devir yok. Araç üzerinde yapılacak motor şasesi yenilemesinden boyatmaya kadar her türlü değişiklik tescile giriyor.

Tutar, her ilde belirli sayıda trafik tescil şube müdürlüğü varken, her mahallede ve caddede bir noter bulunmasının vatandaşın işini kolaylaştıracağını söyledi.
Vatandaşın istediği notere giderek araç ruhsatını alabileceğine dikkati çeken Tutar, “Ülkede bin 950’ye yakın noter var. Tüm noterler bu işle görevli olacak yani bin 950 tescil bürosu hizmet verecek. Noterlerde 7 bine yakın çalışan var. Bu işlemlerin başlamasıyla kamu hizmetinde önemli bir yükü almış olacağız.” diye konuştu.

Tutar, düzenlemeyle yıllık 10 milyon araç tescil işleminin noterlere geçeceğini aktarırken, böylece Emniyetin iş yükünün de azalacağına işaret etti.

Kademeli Olarak Devreye Girecek!

Uygulamanın 2018 yılında kademeli olarak devreye gireceğini belirten Tutar, plaka değişimi olmayan araçların aynı günde ruhsatını alabileceğini, araç satan bayilerin de Emniyet yerine artık notere gelebileceğini söyledi. Sadece güvenliğe ilişkin araçların tescil işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.