SON DAKİKA
Tümü

Dünya

  1. Anasayfa
  2. /
  3. Dünya
  4. /
  5. Alaska’da 8.2 şiddetinde deprem ve tsunami

Alaska’da 8.2 şiddetinde deprem ve tsunami

Alaska'da 8.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin hemen ardından ise bölgede tsunami alarmının verildiği kaydedildi.

Alaska’da 8.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin hemen ardından ise bölgede tsunami alarmının verildiği kaydedildi.

ABD‘nin Alaska eyaletinin Kodiak bölgesinde 8,2 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Yerin 20 kilometre derinliğinde yaşanan depremin ardından bölgede tsunami uyarılarının da peş peşe geldiği ifade edildi. Deprem en büyük etkisini Alaska’nın güneydoğusundaki Kodiak kentinde gösterdi.

Depremi yaşayan görgü tanıkları ise evlerinin tam olarak 3 dakika boyunca sallandığını dile getirdi. Tsunami uyarı merkezinden önümüzdeki iki saat içinde tsunami uyarısı da hemen acilen geldi.

Alaska’da Deprem ve Tsunami Uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzölçümü olarak en büyük ve nüfus olarak da en küçük eyaleti olan Alaska, 30 Mart 1867 tarihinde Rus İmparatorluğu’ndan 7,2 milyon dolar karşılığında satın alındı. Alaska ayrıca bölgenin en soğuk iklimine sahip özelliği ile genellikle buzullardan oluşmadır. 1 milyon 718 bin kilometre kare yüzölçümü bulunan Alaska’da 2016 verilerine göre 741 bin 894 kişi yaşamanı devam ettirmektedir. ABD‘ye 3 Ocak 1959 tarihinde resmi olarak katılan Alaska, tarihte eski depremleri ile de ünlüdür.

Etiketler:,